۱۶:۰۷ – ۱ مهر ۱۴۰۲

(تصاویر) زندان آلکاتراز جاذبه گردشگری شد


فرارو- جزیره‌ای که زندان آلکاتراز در آن قرار دارد سالانه میزبان ۱.۵ میلیون گردشگر است.

به گزارش فرارو، جزیره آلکاتراز، یکی از مهمترین نماد‌های سانفرانسیسکو، محل زندان آلکاتراز نیز هست که به عنوان معروف‌ترین زندان جهان و موضوع فیلم‌ها شناخته می‌شود.

جزیره آلکاتراز در سمت چپ مرکز خلیج سانفرانسیسکو در کالیفرنیا واقع شده است و تا سال‌ها پیش به عنوان یک محدوده نظامی شناخته شده بود و پس از آن نیز امن‌ترین زندان در جهان به‌شمار می‌رفت، اما امروزه این جزیره با نظارت آژانس پارک‌های ملی آمریکا، به مکانی تاریخی تبدیل شده و به عنوان بخشی از جاذبه‌های گردشگری این ایالت در معرض دید همگان قرار دارد.

بازدیدکنندگان می‌توانند با استفاده از قایق به این جزیره که در لیست مکان‌های تاریخی ملی قرار دارد، سفر کنند و از آن دیدن می‌کنند. در حال حاضر آلکاتراز ساکنان ثابتی ندارد.

این جزیره از سال ۱۹۷۳ که شروع به استفاده از آن به عنوان یک منطقه عمومی گردشگری شد، هر سال میزبان ۱.۵ میلیون گردشگر بوده است.

در ۲۱ ماه مارس سال ۱۹۶۳، به دستور رابرت اف کندی، این تبعیدگاه که حدود ۲۵۰ زندانی در آن اقامت داشتند برای همیشه تعطیل شد.

در طول ۲۹ سال، هیچ فرار موفقی در این تبعیدگاه ثبت نشد و در تمام تلاش‌هایی که انجام شد یا زندانیان هدف شلیک گلوله قرار گرفتند یا در آب‌های خلیج غرق شدند. از بین ۳۶ نفر زندانی که اقدام به فرار کردند، ۷ نفر با شلیک گلوله به قتل رسیدند، ۲ نفر غرق شدند، ۵ نفر مفقودالاثر شدند و بقیه مجدداً توسط مأموران زندان دستگیر شدند.

اما در میان باید اشاره کنیم که دو زندانی موفق به فرار از جزیره شدند، یکی در سال ۱۹۴۵ و دیگری در سال ۱۹۶۲ که هردو دستگیر شدند و مجدداً به زندان برگردانده شدند.

از دیگر فرار‌های معروف می‌توان به سه زندانی یکی به نام فرانک موریس و دو برادر به نام‌های جان و کلارنس انگلین، اشاره کرد. آن‌ها در تاریخ ۱۱ ژوئن سال ۱۹۶۲ از سلول‌هایشان ناپدید شدند، داستان این فرار در فیلمی به نام «فرار از آلکاتراز» به تصویر کشیده شده‌است.

سلول‌های برادران جان و کلارنس آنگلین که در ۱۱ ژوئن ۱۹۶۲ از زندان فدرال آلکاتراز فرار کردند، توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کند.منبع