۲۳:۰۷ – ۱۱ مهر ۱۴۰۲

تست شتاب آریزو ۵ اسپرت در شرایط استاندارد


آریزو ۵ اسپرت، جدید ترین عضو خانواده آریزوهای MVM در ایران است که در واپسین روزهای اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۲ توسط مدیران خودرو رونمایی شد.

آریزو ۵ S، در واقع فیس لیفت جدیدی از آریزو ۵ است که با جزئیاتی متفاوت در طراحی ظاهری و کابین و همچنین یکی دو آپشن جدید به مشتریان عرضه خواهد شد. مدیران شرکت در مراسم رونمایی آریزو ۵ S، به تلاش طراحان این خودرو برای خلق ظاهر و کاراکتری جوان پسند و اسپرت تر از گذشته اشاره کردند.

برخلاف انتظاری که از نام این خودرو ایجاد می شود، ام وی ام آریزو ۵ اسپرت در بخش مشخصات فنی هیچ تغییری نسبت به نسخه IE یاذ همان آریزو ۵ توربو جدید نداشته و مدیران خودرو برای سدان “اسپرت” جدید خود از همان موتور ۱.۵ لیتری توربو MPi استفاده می کند که ۱۴۷ اسب بخار قدرت در ۵۵۰۰ دور در دقیقه و ۲۱۰ نیوتن متر گشتاور از ۱۷۵۰ تا ۴۰۰۰ دور در دقیقه تولید می کند.

گیربکس این خودرو نیز همان CVT همیشگی اکثر محصولات MVM با ۹ دنده مجازی است که می تواند با انتقال قوای موتور به چرخ های جلو، آریزو ۵ اسپرت را طی ۹.۸ ثانیه از سرعت ۰ به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برساند. آریزو ۵ اسپرت همانند قبل در محور جلو از سیستم تعلیق مک فرسون و در محور عقب از سیستم تعلیق نیمه مستقل تورشن بیم استفاده می کند.
ترمز های این خودرو نیز در محور جلو از نوع دیسکی خنک شونده و در محور عقب از نوع دیسکی بوده و به سیستم هایی نظیر ترمز ضد قفل ABاسپرت، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD و ترمز کمکی اضطراری BA نیز مجهزند. آریزو ۵ اسپرت از نظر مصرف سوخت نیز خودرویی اقتصادی است و با وجود وزن سنگین ۱۴۱۰ کیلوگرمی، مصرف سوخت اعلامی آن تنها ۶.۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر پیمایش سیکل ترکیبی است. همچنین این خودرو از استاندارد آلایندگی یورو ۵ نیز پیروی می کند. ام وی ام آریزو ۵ اسپرت در بازار جایگزین آریزو ۵ IE خواهد شد و در شرایط فعلی بازار همچنان خودرویی بدون رقیب خواهد بود. باید دید به علت ظاهر خاص و عجیب این خودرو، آیا بازار اقبال مناسبی به آریزو ۵ اسپرت نشان خواهد داد یا خیر. از سوی دیگر، بهبود های بوجود آمده در بخش کابین می تواند باعث جذب مشتریانی شود که به عملکرد و امکانات خودرو اهمیت بیشتری می دهند. اما شتاب و توانایی های حرکتی، شاید یکی از اصلی ترین ویژگی های یک خودروی جوانپسند باشد؛ در این ویدیو سعی کردیم شتاب آریزو ۵ اس را در چندین حالت بررسی کنیم و بهترین حالت را با ۱ ثانیه اختلاف نسبت به حالت معمولی ثبت کنیم.منبع