(تصاویر) متن و حاشیه جشنواره موسیقی در شوشی با حضور علی‌اف و همسرش


فرارو- هفتمین جشنواره موسیقی خاری بولبول با حضور الهام علی‌اف رئیس جمهور آذربایجان و همسرش مهربان در شوشی واقع در قره‌باغ آذربایجان برگزار شد. خاری بولبول یک جشنواره بین‌المللی موسیقی است که در شوشی و سایر شهر‌های استان قره باغ در کشور جمهوری آذربایجان برگزار می‌شود.

به گزارش فرارو، این جشنواره برای اولین بار در سال ۱۹۸۹ برای بزرگداشت صدمین سالگرد خواننده آذربایجانی سید شوشینسکی برگزار شد و تا سال ۱۹۹۲ که شهر در جریان جنگ اول قره باغ کوهستانی تصرف شد، هر ساله برگزار می‌شد. این جشنواره در شوشا، پایتخت فرهنگی آذربایجان، زمانی که آذربایجان کنترل این شهر را در طول جنگ در سال ۲۰۲۰ از ارمنستان پس گرفت، دوباره برقرار شد.

الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان در مراسم افتتاحیه جشنواره موسیقی خالی بولبول گفت: همانطور که مستحضر هستید شهر شوشا به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام تعیین شده است. این اولین باری نیست که یک شهر آذربایجان به این عنوان معتبر افتخار می‌کند. در سال ۲۰۰۹ باکو و در سال ۲۰۱۸ نیز شهر نخجوان به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شدند.

وی افزود: ما پیوسته در راستای همبستگی اسلامی تلاش می‌کنیم. آذربایجان برای وحدت جهان اسلام و تقویت همبستگی اسلامی تلاش زیادی می‌کند.

علی‌اف گفت: کشور ما میزبان بسیاری از رویداد‌های بین المللی، جشنواره‌های موسیقی و فعالیت‌های فرهنگی است. البته اعلام شهر شوشا به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام فرصت‌های بیشتری را برای ما فراهم می‌کند تا فرهنگ خود را هم به جوامع مسلمان و هم در جامعه جهانی به نمایش بگذاریم.

رئیس جمهور آذربایجان ادامه داد: شوشا زادگاه بسیاری از مفاخر فرهنگی آذربایجان است. شخصیت‌های سرشناس و نابغه‌ای که در شوشا به دنیا آمده اند و در اینجا بزرگ شده اند، مایه مباهات ما هستند. شوشا از نظر تاریخی نه تنها به عنوان یک مرکز فرهنگی در آذربایجان، بلکه در کل منطقه قفقاز و منطقه جغرافیایی وسیع تری شناخته می‌شد.

علی‌اف با بیان اینکه ۲۸ سال بدون شوشا زندگی کردیم، هم مردم شوشا و همه مردم آذربایجان از این سال‌ها به عنوان سال‌های رنج معنوی یاد می‌کنند، افزود: دیروز گامی دیگر در راستای احیای شهر شوشا برداشته شد که اولین اهالی پس از وقفه‌ای طولانی به شهر خود بازگشتند و در اینجا ساکن شدند. تلاش‌های زیادی برای احیای چهره تاریخی شوشا در حال انجام است. شوشا در حال تجربه یک احیای واقعی است. بسیاری از اماکن تاریخی و مذهبی شوشا در جریان اشغال توسط مهاجمان به کلی ویران شد. در حال حاضر چهار مسجد در حال بازسازی و تعمیر و مرمت سایر مسجد‌ها در حال انجام است.

وی اظهار داشت: با وجود اشغال، شوشا توانست روحیه خود را حفظ کند. وقتی پس از آزادسازی به شوشا بازگشتیم، هر کدام از ما بار‌ها و بار‌ها شاهد این موضوع بودیم. هر فردی که به شوشا می‌آید به وضوح می‌بیند که روح آذربایجانی در اینجا جاری است. شوشا در دوران اشغال و ستم تسلیم نشد. ما به عنوان نمایندگان مردم آذربایجان باید شوشا را پس می‌گرفتیم و این کار را با خونریزی و فداکاری انجام دادیم، خداوند روح همه شهدای ما را قرین آرامش قرار دهد. آزادسازی شوشا فصل درخشانی در تاریخ ماست.

علی‌اف گفت: در حالی که شوشا به عنوان یک مرکز فرهنگی مشهور است، اکنون نماد قهرمانی، پیروزی و صلح نیز هست. پس از آزادسازی شوشا، اشغالگران دریافتند که مقاومت هیچ نتیجه‌ای برای آن‌ها نخواهد داشت؛ بنابراین امروز ما به حق شوشا را نماد صلح می‌دانیم.منبع

این پست را با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *