21:02 - 27 تیر 1403

۱۳ فیلم جنگی ترسناک برای علاقمندان اکشن و وحشت؛ از The Keep تا Trench 11


۱۳ فیلم جنگی ترسناک برای علاقمندان اکشن و وحشت؛ از The Keep تا Trench 11

متأسفانه، جنگ در جهان بسیار رایج است و از زمان های بسیار قدیم بوده است. این چیزی جز یک حقیقت ناخوشایند و تراژیک نیست، با تمام آن زندگی های از دست رفته و مردمی که اثرات مخرب آن را سال ها و حتی دهه ها بعد تجربه می کنند. هر بازمانده جنگی ادعا می کند که هیچ چیز در این دنیا ترسناک تر از حضور در یک منطقه جنگی فعال نیست. از آنجایی که جنگ یک ترس رایج بشری است، به خوبی خود را در اختیار ژانر ترسناک قرار می دهد، با فیلم های متعددی که ارتباط ذاتی بین این دو را بررسی می کنند.

اکثر این فیلم‌ها دارای پیچش های ماوراء الطبیعی هستند، اما همچنان این ایده را حفظ می‌کنند که جنگ ترسناک است و چیزی است که همه روی زمین باید از آن بترسند. بهترین فیلم‌های ترسناک جنگی معمولاً در حین روایت داستان خود، نقدهای اجتماعی تند و تیزی را مطرح می‌کنند، که آن‌ها را بسیار خاص و بسیار متفاوت از فیلم‌های ترسناک معمولی هالیوود می‌کند. جنگ به خودی خود هولناک و وحشت زاست، بنابراین افزودن لایه‌ای از وحشت به آن، منجر به خلق فیلم های واقعاً هیجان‌انگیزی می‌شود که مخاطبان را به چالش کشیده و ممکن است حتی برای مشتاق‌ترین طرفداران ژانر ترسناک هم زیاده روزی باشند. در این مطلب قصد داریم شما را با ۱۳ مورد از بهترین فیلم های جنگی ترسناک آشنا کنیم.

۱۳- The Keep (1983)

فیلم The Keep بر اساس کتابی به همین نام نوشته اف پل ویلسون ساخته شده است، فیلمی درباره گروهی از سربازان نازی که پس از ایجاد پایگاهی در قلعه‌ای فروریخته در کوه‌های کارپات رومانی، شیطانی ماوراء الطبیعی را در جهان جهان رها می‌کنند. یک مورخ یهودی پیر، تئودور کوزا (یان مک‌کلن)، و دخترش ایوا (آلبرتا واتسون) توسط این موجود مرموز از دست نازی‌ها نجات می‌یابند و از آنها خواسته می‌شود تا او را در جهان آزاد کنند.

این فیلم توسط مایکل مان کارگردانی شده و پس از اکران با نقدهای متفاوتی روبرو شد. با این حال، این فیلم تا حدودی به جایگاه یک فیلم کالت کلاسیک دست یافته است. موسیقی متن فیلم به دلیل پخش شدن روی دیالوگ ها در برخی موارد مورد انتقاد قرار گرفت و برخی گفتند که این فیلم خیلی تلاش می کند تا یک فیلم هنری باشد در حالی که فاقد آن هنر بود. با این حال، مان به خاطر تداوم لحن تاریک و مرموز در سراسر فیلم مورد ستایش قرار گرفت.

۱۲- Deathwatch (2002)

پس از گم شدن گروهی از سربازان انگلیسی، آنها به سنگر دشمن پناه می برند، اما یکی پس از دیگری و به آرامی توسط یک مهاجم ناپیدا کشته می شوند. در حالی که این گروه سعی می‌کنند زنده از این سنگر هزارتومانند بیرون بیایند، در شرایی که به خاطر استرس ناشی از مرگ همرزمانشان دچار بی ثباتی روانی می شوند، یکی یکی از بین می روند. چارلی (جیمی بل) موفق می شود از این سنگر جان سالم به در ببرد، اما درست در حالی که او از سنگر فرار می کند، گروه دیگری از سربازان بریتانیایی خود را در حال رسیدن به سنگر می بینند.

این فیلم با نقدهای متفاوتی روبرو شد و بیشتر به خاطر سرمایه گذاری روی تعلیق به جای افشای هویت شروری که سربازان را می کشد مورد انتقاد قرار گرفت. این فیلم دارای داستانی قوی بود و کارگردان، ام جی بست، برای روایت آشکار خود از همان ابتدا مورد ستایش قرار گرفت.

۱۱- The Painted Bird (2019)

فیلم The Painted Bird بر اساس رمانی از یرزی کوسینسکی ساخته شده و داستان نوجوانی را دنبال می کند که در دهکده ای بی نام در اروپای شرقی جنگ زده بزرگ می شود. پس از مرگ ناگهانی عمه اش، او خانه خود را ترک می کند اما با وحشت اروپا در طول جنگ جهانی دوم روبرو شود. او در روستاهای چک از روستایی به روستای دیگر می رود و با افراد مختلفی که همگی تحت تأثیر جنگ قرار گرفته اند ملاقات می کند.

این فیلم با نقدهای مثبتی روبرو شد و برخی سبک کارگردانی واسلاو مارهول را با سبک هنری آندری تارکوفسکی یکی دانستند. برخی از منتقدان گفته اند که تصاویر هولناک این فیلم از جنگ تأثیر ماندگاری بر جای گذاشته است و این فیلم در بیان حقایق جنگ، هیچگاه از ارائه تصاویر واقعی اما ناخوشایند ابایی نداشته است. برخی از این فیلم انتقاد کرده اند که تماشای آن بسیار دشوار است؛ به طور ویژه برای تصاویر خشونت جنسی و شکنجه در فیلم. این فیلم امتیاز ۸۲ درصد را در راتن تومیتوز در اختیار دارد و به عنوان یک فیلم ترسناک روانشناختی پرتنش مورد تحسین قرار گرفته است.

۱۰- All the Moons (2020)

فیلم All the Moons که در برخی کشورهای با نام Amaya, the Vampire’s Child نیز شناخته می‌شود، یک فیلم ترسناک اسپانیایی است که در جریان جنگ سوم کارلیست در نیمه دوم قرن نوزدهم روایت می شود. در میان آشفتگی های جنگ، یک دختر یتیم جوان به نام آمایا (ایسیا کارنروس) توسط زنی که تنها به نام “مادر” (ایتزیار ایتونیو) شناخته می شود، به فرزندی پذیرفته می شود. این مادر نسبت به آمایا مراقب و مهربان است اما راز تاریکی در خود دارد: او یک خون آشام است که قصد دارد از آمایا تغذیه کند.

در حالی که این فیلم یک فیلم اسپانیایی است، به زبان باسکی که در مناطق شمالی کشور نزدیک مرز فرانسه صحبت می شود فیلمبرداری شده است. در جریان جشنواره بین المللی فیلم فانتزیا، این فیلم جنگی ترسناک برنده جایزه بهترین فیلم اروپا، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی شد. شاید ترسناک ترین فیلم موجود نباشد، اما All the Moons به خاطر فضای ملتهب، احساسی و صمیمانه اش مورد ستایش قرار گرفته است.

۹- Brotherhood of the Wolf (2001)

در طول انقلاب مشهور فرانسه، افسانه‌هایی در مورد موجودی گرگ‌مانند به نام هیولای گوودان شکل گرفت، هیولایی که ظاهراً مسئول یک سری قتل‌ها در منطقه بود. البته، احتمالاً چنین جانوری وجود نداشته است، اما Brotherhood of the Wolf با این افسانه بازی می کند. Brotherhood of the Wolf، یک فیلم اکشن و ترسناک ماجراجویانه، ترکیبی از جلوه های ویژه کامپیوتری و نمایش عروسکی برای این جانور است که توسط کمپانی جیم هنسون طراحی شده بود.

Brotherhood of the Wolf بسیار سرگرم کننده است و با وجود محدودیت های فنی، از ارزش تولید واقعاً بالایی برخوردار است. در سال ۲۰۲۲، نسخه تدوین کارگردان در جشنواره فیلم کن منتشر شد که به شدت مورد استقبال قرار گرفت. این فیلم جنگی ترسناک یک فیلم ترسناک با پیچشی تاریخی است که جنبه‌های فانتزی را نیز وارد بازی می‌کند – برای همه چیزی در این فیلم وجود دارد که جایگاه آن را به عنوان یک کالت کلاسیک مدرن در حال شکل گیری تضمین می‌کند.

۸- Blood Vessel (2019)

فیلم Blood Vessel یک فیلم جنگی ترسناک بسیار مضحک است، اما انصافاً، به نظر می رسد کاملاً از این موضوع آگاه است. یکی از فیلم‌های متعددی که داستان آن در جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتد، این فیلم گروهی از بازماندگان کشتی غرق شده ای را نشان می‌دهد که با یک کشتی مین‌روب آلمانی به ظاهر رها شده مواجه می شوند. با سوار شدن به این کشتی، بازماندگان متوجه می‌شوند که این کشتی اصلاً رها نشده است، بلکه در عوض یک دسته از خون‌آشام‌های تشنه به خون در آن زندگی می‌کنند.

فیلم Blood Vessel علیرغم اینکه بسیار پرزرق و برق و جلف است، نامزد ۱۱ جایزه مختلف در جشنواره FilmQuest در یوتا شد که سه مورد از جمله بهترین لباس، بهترین بازیگر نقش مکمل زن و بهترین بخش هنری را برنده شد. همچنین آلیسا ساترلند، بازیگر استرالیایی در این فیلم در نقش اصلی بازی می کند که مانند همیشه بازی فوق العاده ای از خود ارائه می دهد. در مجموع، Blood Vessel کمی احمقانه است اما همچنان منحصر به فرد بوده و برای طرفداران ژانر ترسناک بسیار سرگرم کننده است.

۷- Overlord (2018)

عملیات اورلُرد (Overlord) نام رمز حمله معروف به نرماندی توسط متفقین در طول جنگ جهانی دوم بود که به نام D-Day نیز شناخته می شد. این عملیات شامل مراحل متعددی بود که طی آن نیروهای چترباز پشت خطوط دشمن فرود آمدند تا شرایط را برای فرود در ساحل در صبح روز بعد فراهم کنند. داستان فیلم اکشن و ترسناک Overlord در طی همین عملیات اتفاق می‌افتد، اما یک پیچش هیجان‌انگیز و کلاسیک را به ماجرا اضافه می کند. پس از اینکه یک جوخه چترباز از مسیر تعیین شده برای فرود دور می شود، توسط یک زن جوان فرانسوی به خانه برده می شوند، زنی که آنها را از اتفاق عجیبی در دهکده آگاه می کند.

نام های به یاد ماندنی زیادی در این فیلم بازی می کنند، از جمله پیلو آسبک که نقش یک افسر آلمانی را بازی می کند و همچنین جیکوب اندرسون، وایت راسل و لین دو کاستکر که نقش یکی اعضای تیم چترباز را بازی می کند. Overlord که تماماً یک فیلم دسته B به شمار می آید، همچنان جذاب و با فضایی پرتنش است و به طرز شگفت آوری در پرداختن به مضامین آزمایشات انسانی خوب عمل می کند. موسیقی متن آن واقعاً خاص بوده، و اشاره‌ها و ارجاع‌های واضح زیادی به دیگر فیلم‌های اکشن-ترسناک دارد، که آن را برای طرفداران هر دو ژانر سرگرم‌کننده می‌سازد.

۶- Jacob’s Ladder (1990)

در فیلم Jacob’s Ladder، تیم رابینز، بازیگر برنده جایزه اسکار، نقش جیکوب سینگر، کهنه سرباز جنگ ویتنام را بازی می کند که پس از یک اعزام طولانی و جهنمی به خانه بازمی گردد. اما هیچ چیز آنطور که باید باشد نیست. جیکوب دچار توهمات کابوس‌واری می‌شود که با حضور موجودات هیولایی و ناظرانی مرموز همراه است. جیکوب گیج و ترسیده شروع به جستجوی افرادی می کند که می شناسد، تلاش می کند و مصمم است که بفهمد چه خبر است. در حالی که فیلم در ابتدا طوری وانمود می کند که انگار جیکوب به یک مورد شدید از اختلال استرس پس از حادثه مبتلاست، به زودی مشخص می شود که ماجرای بسیار پیچیده تری در جریان است.

نردبان جیکوب به ترس و سوررئالیسم روان‌شناختی می‌پردازد و بخش‌های تاریک روان انسان را مورد کندوکاو قرار می دهد. ممکن است این فیلم جنگی ترسناک در ابتدا با جهش های زمانی متعدد و روایت گنگ اش کمی گیج کننده باشد، بنابراین مخاطبان قطعاً باید این فیلم را بیش از یک بار تماشا کنند. در واقع، برخی ممکن است بعد از تماشای این فیلم برای بار دوم، بیش از پیش ارزش نردبان جیکوب را درک کنند.

۵- Mohawk (2017)

کانینکهاکا که معمولاً به عنوان موهاوک شناخته می شود، اعضای یک قبیله بومی هستند که در اونتاریو، کبک، و ایالت های پنسیلوانیا، ورمونت، نیوجرسی و نیویورک می زیستند. آنها یکی از شش قبیله متعلق به ائتلاف موسوم به هاودنوساونی هستند که به عنوان شش ملت یا ایروکیوز نیز شناخته می شود. آنها همچنین تمرکز اصلی داستان فیلم جنگی ترسناک موهاوک هستند که روایت آن در مورد گروهی از جنگجویان موهاوک است که در طول جنگ ۱۸۱۲ در کانادا و ایالات متحده در کنار آمریکایی ها و انگلیسی ها جنگیدند.

در این فیلم بازیگر مشهور موهاوک، کانیه‌تیو هورن، در نقش اوکواهو، یک زن بومی جوان بازی می کند که درگیر جنگ ۱۸۱۲ می شود، در حالی که خانواده اش بر سر این موضوع بحث دارند که آیا به این جنگ بپیوندد یا بی طرف بماند. پس از یک حمله وحشیانه به مردمش، اوکواهو کنترل امور را به دست گرفته و شروع به تعقیب افراد مسئول در این جنایت می کند، موضوعی که فیلم را به یک فیلم اکشن بدل می کند. جدا از اینکه کانیه‌تیو هورن چقدر در این فیلم فوق‌العاده است، موهاوک به دلیل استفاده مؤثر از بودجه‌ای اندک و همچنین پرداختن به یک سری مسائل اجتماعی و تاریخی بسیار مهم مورد تحسین قرار گرفت. همچنین این فیلم نگاهی به مردمانی نادیده گرفته شده در یک دوره نادیده گرفته شده اما غنی در تاریخ است که قطعاً ارزش تماشای این فیلم را بالا می برد.

۴- The Nightingale (2018)

فیلم بلبل یک فیلم ترسناک روانشناختی است که داستان آن در طول جنگ سیاه قرن نوزدهم استرالیا اتفاق می‌افتد، زمانی که در آن این سرزمین برای تبعید زندانیان بریتانیایی و ایرلندی استفاده می‌شد. این فیلم جنگی ترسناک آیسلینگ فرانسیوسی را در نقش کلر دارد، یک زندانی ایرلندی که به تاسمانی تبعید شده و اکنون به دنبال انتقام از نیروهای استعمارگری است که دختر و شوهرش را به قتل رسانده اند. جنیفر کنت، کارگردان استرالیایی که بیشتر برای فیلم ترسناکش، بابادوک در سال ۲۰۱۴ شناخته می شود، کارگردان این فیلم است و شما را ناامید نمی کند، زیرا بلبل نامزد دریافت جایزه شیر طلایی جشنواره بین المللی فیلم ونیز شد.

در حالی که این فیلم به دلیل خشونت زیادش کمی جنجال برانگیز شد، اما همچنان بسیار مورد تحسین قرار گرفته و چندین جایزه AACTA را از آن خود کرد. جدای از فیلمبرداری، تدوین و بازی های درخشان، The Nightingale حاوی برخی تفسیرهای اجتماعی نقادانه درباره نژادپرستی در استرالیای مستعمره‌ای است که بقایای آن را هنوز می‌توان حس کرد. فیلم بلبل فقط یک فیلم با تجربه تماشای فوق العاده نیست، بلکه فیلمی است که پیام های قوی ارائه می دهد.

۳- Trench 11 (2017)

فیلم‌های مربوط به جنگ جهانی اول کم نیستند، اما یک فیلم ترسناک حول محور این درگیری یک زیرژانر فوق‌العاده جدید و نادر است که بیشتر در بازی‌های ویدیویی و نه فیلم ها مورد بررسی قرار می‌گیرد. اینجاست که فیلم Trench 11 وارد می شود، یک فیلم ترسناک کانادایی در مورد جنگ جهانی اول که تماشاگران را غافلگیر کرد. داستان این فیلم در سال ۱۹۱۸ در جبهه غربی اتفاق می‌افتد، و روسیف ساترلند در نقش ستوان برتون، یک سرباز کانادایی بازی می کند که به یک مجتمع مرموز آلمانی به نام سنگر ۱۱ اعزام شده است. بعد از گرفتار شدن در اخل این مجتمع، او و هم قطارانش در معرض یک کابوس بی پایان قرار می گیرند.

در داخل سنگر گروهی از سربازان آلمانی هستند که توسط یک کرم انگلی کنترل می شوند که آنها را به قاتلانی تشنه به خون تبدیل کرده است. روسیف ساترلند در نقش شخصیت اصلی داستان بسیار خوب عمل می‌کند، و Trench 11 فضایی را در خود دارد که با هیچ فیلم دیگری تاکنون قابل مقایسه نیست. این فیلم بر اساس ترس‌های رایج بشری مانند کلاستروفوبیا و تاریکی روایت می شود و آن‌ها را به بمباران بی‌وقفه وحشت تبدیل می‌کند که هیچ طرفدار ژانر ترسناکی دوست ندارد آن را از دست بدهد.

۲- Under the Shadow (2016)

داستان این فیلم در جنگ شهرها در ایران در دهه ۱۹۸۰ و در طی جنگ ایران و عراق روایت می شود، جایی که مادری به نام شیده (نرگس رشیدی) و دخترش درسا (آوین منشادی) توسط یک هویت مرموز تحت اذیت و آزار قرار می گیرند. در حالی که حملات هوایی مداوم شهر را فرا می گیرد، درسا با پسر جوانی آشنا می شود که علیرغم اینکه “لال” است، در مورد افسانه جن با او صحبت می کند. دیری نمی پاید که جن شروع به ترساندن شیده و دخترش می کند و باعث ایجاد توهم، تجسمات غیرواقعی و حتی حمله به خانواده می شود.

فیلم Under the Shadow از نگاه منتقدان یک فیلم موفق مطلق بود، منتقدانی که اذعان دارند که اگرچه کلیشه های خود را دارد، اما از آنها برای احساس تازگی و خاص بودن نهایت استفاده را می برد. همچنین به دلیل اشارات بدون تاریخ مصرف و پیام پنهان ضدجنگش با دو سوال اصلی مطرح شده، فیلمی تحسین شده است. تهدید بزرگتر چیست: جن یا جنگ؟ آیا حملات جن محصول توهم ناشی از اختلال استرس پس از سانحه بوده یا او واقعی است؟ هر دوی این سوالات بسیار قابل بحث هستند.

۱- Threads (1984)

Threads فیلمی است که بینندگان را به گونه‌ای که غیرممکن به نظر می رسد، مخاطبان را آزار می دهد. فیلم Threads که با بودجه کمی کمتر از یک میلیون پوند ساخته شده است، در مورد این است که اگر جنگ سرد به یک درگیری هسته ای تمام عیار تبدیل شود، چه اتفاقی می افتد. این فیلم که داستان آن در شفیلد، انگلستان اتفاق می‌افتد، توسط بی‌بی‌سی و برای تلویزیون تولید شد و نقدهای تحسین برانگیزی دریافت کرد و نظرات زیادی درباره ترسناک بودن آن وجود دارد. هیچ چیز ماوراءالطبیعه ای در مورد این فیلم وجود ندارد، برخلاف اکثر فیلم های ترسناک جنگی دیگر.

در عوض، عامل ترس ناشی از مشاهده این است که یک پسا آخرالزمان هسته ای چگونه خواهد بود. صحنه های بصری فیلم تکان دهنده، وحشتناک، افسرده کننده و کاملاً ویرانگر هستند. Threads فیلمی است که در به تصویر کشیدن که روزگاری یک احتمال بسیار واقعی بود، هیچ ابایی ندارد. هیچ سکانس ترسناک یهویی، لحظه های پرتنش، و هیولایی در این فیلم وجود ندارد. در عوض، وحشت تنها از واقعیت می آید، و گاهی اوقات، این می تواند وحشتناک ترین چیز باشد. در حالی که Threads یک فیلم فوق العاده است، می تواند درک بینندگان از یک فاجعه هسته ای را تغییر دهد و ممکن است پس از تماشای آن هرگز مثل قبل نباشید. با احتیاط به تماشای این فیلم بنشینید.منبع

این پست را با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *